Почетна | Новости | Набавена изолациска количка за транспорт на лица со инфективни заболувања стационирана во ЈЗУ Здравствен дом на Скопје - Скопје

Набавена изолациска количка за транспорт на лица со инфективни заболувања стационирана во ЈЗУ Здравствен дом на Скопје - Скопје

Големина на фонт: Decrease font Enlarge font
image

26.02.2015 – Министерството за здравство набави изолациска количка за транспорт на лица со сериозни инфективни заболувања, скафандери, одела, чизми и 15 дишни апарати. Опремата е стационирана во ЈЗУ Здравствен дом на Скопје - Скопје

Република Македонија е една од првите земји во поширокиот регион која има набавено ваква опрема. Освен за заболени од ебола, може да се користи и за транспорт на лица со САРС, колера итн.  Министерот за здравство Никола Тодоров направи увид во опремата презентирана во кругот на Поликлиниката Букурешт која беше демонстрирана од екипите  на Итна медицинска помош.

  • email Email на пријател
  • print Принт верзија
  • Plain text Само текст
Фотогалерија
image

ПЗЗ Центар

Слики од ПЗЗ Центар