Почетна | Новости | Промоција на Европската недела на имунизација (ЕНИ) 2014

Промоција на Европската недела на имунизација (ЕНИ) 2014

Големина на фонт: Decrease font Enlarge font
image

26.04.2014 година - Одбележувањето на Европската недела на имунизација заврши со заедничка промоција,

организирана од Министерството за здравство во соработка со Здравствен Дом на Скопје – Скопје, во Градски парк - бина Школка. 
 
Со културно-забавен настан, настапија деца од основни училишта, придружувани со кловнот Пипи. На децата им се  делеше разновиден промотивен материјал со содржини за имунизација;
 
За време на Неделата на имунизација,  нашите превентивни тимови,  покрај редовната вакцинација во пунктовите,  спроведоа и 38 здравствено едукативни предавања и теренски вакцинации во основните училишта, деца роми од микросредини кои влегуваат во ризични групи и  рурални средни.
 
Во текот на целата недела (22 до 26 април) на одбележување на Европската недела на имунизација, вакцинирани се 1924 деца.

  • email Email на пријател
  • print Принт верзија
  • Plain text Само текст
Фотогалерија
image

ПЗЗ Центар

Слики од ПЗЗ Центар