Почетна | Активности | ОДБЕЛЕЖАН СВЕТСКИОТ ДЕН НА СРЦЕТО

ОДБЕЛЕЖАН СВЕТСКИОТ ДЕН НА СРЦЕТО

Големина на фонт: Decrease font Enlarge font
image

На 28 септември 2014 година, во Градскиот парк, кај Школка, се одбележа Светскиот ден на срцето. Здравствениот дом од Скопје, заедно со Институтот за јавно здравје организираа акција на бесплатни превентивни прегледи, од 9 до 14 часот.

На одбележувањето на Светскиот ден на срцето, присуствуваше, директорката на ЈЗУ Здравствен Дом на Скопје – Скопје, д-р спец Татјана Баевска Вучковиќ, која рече  дека целта на овие прегледи е "Да се подигне свеста и грижата за здравјето и да се отстранат колку што е можно повеќе ризик - факторите", и истакна дека „Се обидуваме да ги промениме лошите навики на луѓето и да ја подобриме превентивата која е клуч за јавното здравје". 
 
srce2_907285023.jpg 
Вкупно беа направени 157 превентивни прегледи. 

  • email Email на пријател
  • print Принт верзија
  • Plain text Само текст
Фотогалерија
image

ПЗЗ Центар

Слики од ПЗЗ Центар